gdzie mieszkał jak matejko - kraków

Dom Jana Matejki w Krakowie

Przez w 31 marca 2019 0 1926 Views

Dom Jana Matejki w Krakowie jest po prostu powstałym w 1895 roku muzeum poświęconym życiu i twórczości tego wybitnego artysty. Niespełna 10 lat po otwarciu stał się również jednym z oddziałów krakowskiego Muzeum Narodowego.

Pierwowzorem i natchnieniem do powstania muzeum były inne domy muzea znajdujące się w ówczesnej Europie poświęcone twórczości danego artysty. Był to między innymi dom Michała Anioła we Florencji. Więc postanowiono w kraju urządzić zbiórkę z której dochód całkowicie przeznaczony był na ten cen. I udało się postawić pomnik ku pamięci Jana Matejki niemal dokładnie w drugą rocznicę jego śmierci. W tym celu konieczne było odkupienie starej kamienicy, w której znajdowała się nie mała część zbiorów malarza, a której właścicielami byli członkowie rodziny Matejki. Właśnie w tym budynku udostępniono część pomieszczeń do zwiedzania dla turystów – początkowo był to salon oraz sypialnia. Z biegiem czasu, kiedy udało się zgromadzić nieco więcej efektów twórczości artysty, wówczas większa część kamienicy była przeznaczona do celów muzeum. Oczywiście nie obeszło się bez licznych prac remontowych, bowiem kamienica wymagała przeobrażenia z budynku mieszkalnego na obiekt muzealny.

Jeżeli chodzi o obecny układ muzeum, to pierwsze piętro stanowią salon i sypialnia ( nazywana też pokojem pod gwiazdami). Na drugim zaś piętrze mieści się pokój, w którym według licznych źródeł historycznych malarz się urodził. Dlatego też zobaczyć tu można pamiątkową tablicę z napisem ”Często sprawia Bóg, że wielkość zamyka się w małym kształcie”. Swego czasu napis ten budził pewne kontrowersje, bowiem uznawano go za niezbyt subtelną aluzję do słabego zdrowia i niewielkiego wzrostu malarza. Natomiast trzecie piętro stanowi zachowana prawie w oryginale pracownia Jana Matejki, która na jego prośbę została dobudowana do kamienicy około 1873 roku, a za jej autora uznaje się Tomasza Pyrlińskiego.

Muzeum otwarte jest dla turystów praktycznie codziennie, z wyjątkiem poniedziałków. Zobaczyć tu można zarówno stałe ekspozycje, jak i te sezonowe gościnnie przybyłe na pewien okres czasu z innych muzeów. Jeżeli chodzi o opłaty są one bardzo niewielkie, przeznaczane głównie na potrzeby utrzymania muzeum w świetniej kondycji technicznej.

  Nauka
Skomentuj