Pierwsza część Akademii Inicjatorów Lokalnych już za nami

W czerwcu odbyły się 28 uczestników wzięło udział w Akademii Inicjatorów Lokalnych, którą prowadzimy w ramach projekty Laboratorium Inicjatyw Obywatelskich. Jej uczestnicy przygotowują się wspólnie do realizacji w Krakowie inicjatywy lokalnej.

13423858_1130426016996608_7406172406993619456_n

Zajęcia odbywały się w podziale na dwie grupy, żeby umożliwić jak najlepszy kontakt i przyswajanie wiedzy i umiejętności. Po warsztacie integracyjnym uczestnicy dowiedzieli się jak działa samorząd terytorialny (Rada Miasta, Prezydent, Urząd Miasta, Dzielnice, jednostki organizacyjne) oraz zapoznali się z podstawami prawa i praktyki dostępu do informacji publicznej.

Następnie uczestnicy poznali dostępne źródła finansowe/niefinansowe na realizację działań w społeczności lokalnej i przećwiczyli elementarz metod współdecydowania o mieście. Pierwszą turę szkoleń zakończyły zajęcia z narzędziownika innych form organizowania mieszkańców i mieszkanek (petycja, protest, piknik sąsiedzki, manifestacja, zgromadzenie publiczne).

Screenshot lip 12 12.36.14

Po pierwszej serii zajęć uczestników czeka przerwa wakacyjna, po której przejdą do części bezpośrednio związanej z tworzeniem inicjatywy lokalnej, takich jak generowanie pomysłów, podstawy prawne inicjatywy lokalnej, praca z grupą, niskokosztowa promocja. W październiku i listopadzie uczestnicy odwiedzą jednostki miejskie i wydziały Urzędu Miasta związane z ich pomysłami na inicjatywy.

Więcej o projekcie Laboratorium Inicjatyw Lokalnych przeczytasz tutaj.

© 2014. All rights reserved.
PRACOWNIA OBYWATELSKA
design Ewa Skrzypiec
code Lech Dulian