Spotkanie seniorów z szefem Zespołu Mobilności Aktywnej ZIKiT

4 lipca 2017 r. odbyło się spotkanie uczestników Akademii Skutecznego Seniora z Marcinem Wojcikiem, szefem Zespołu Mobilności Aktywnej w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu Urzędu Miasta Krakowa. 

Tematem spotkania była droga rowerowa w Pychowicach, na popularnej trasie biegnącej od centrum Krakowa w stronę Tyńca. Seniorzy powoływali się na plany inwestycyjne sporządzone przez zespół ds. realizacji postanowień referendum z 2013 roku, według którego droga powinna zostać wykonana w 2017 roku. Pan Marcin Wójcik poinformował, że ta sprawa jest jedną z najbardziej kluczowych dla Miasta i że obecnie toczą się rozmowy między ZIKiT-em a Wydziałem Skarbu na temat wykupu działek, przez które mogłaby biec droga. ZIKiT ma zabezpieczone środki na wykonanie tej inwestycji, jak tylko zostanie uregulowana kwestia własności działek.

IMG_0008

Uczestnicy rozmawiali również o innych inwestycjach w Krakowie, m.in. o Trasie Łagiewnickiej oraz o inwestycjach rowerowych  i parkingowych w różnych częściach Krakowa. Nie zabrakło również tematów bardziej ogólnych: o tym, jak wygląda polityka transportowa miasta, jak funkcjonuje ZIKiT oraz jak poglądy urzędników przekładają się na ich decyzje i działania. Dużo uwagi uczestnicy poświęcili szczególnie tematowi strefy parkingowej.

W drugiej części spotkania pan Marcin Wojcik wyjaśniał uczestnikom, czym jest mobilność aktywna i czym konkretnie zajmuje się jego Zespół Mobilności Aktywnej w ZIKiT. Zespół ten dba o to, żeby infrastruktura drogowa w Krakowie była przyjazna nie tylko dla kierowców, ale też dla pieszych, rowerzystów, osob korzystających z MPK i innych uczestników ruchu. Uczestnicy omówili tematy związane z transportem w Krakowie: kulturą jazdy samochodem i na rowerze, problemami pieszych.

IMG_0004

Ustalenia zespołu ds. realizacji ustaleń referendum są społecznie monitorowane. Niestety opóźnienia wynikają z nieprzekazywania przez UMK wystarczających środków na inwestycje rowerowe. Uczestnicy zasugerowali, że efekty realizacji ustaleń referendum mogłyby być na bieżąco komunikowane mieszkańcom.

© 2014. All rights reserved.
PRACOWNIA OBYWATELSKA
design Ewa Skrzypiec
code Lech Dulian