Urzeka wspaniałym klimatem, wielokulturowością oraz ciekawą historią, o której przypominają turystom wspaniałe zabytki. Tarnów to kuszący cel wycieczki dla tych, którzy chcą w ciekawy sposób spędzić wolny czas, a przy okazji zdobyć wiele ciekawych informacji na temat przeszłości Małopolski oraz historii sztuki. Jakie atrakcje zasługują tutaj na szczególne wyróżnienie?
Tarnów, nazywany często polskim biegunem ciepła, może się pochwalić atrakcyjnym położeniem. Tu, nad rzekami Białą i Dunajcem, w niewielkiej odległości od Bochni, Brzeska i Dębicy, nikt na nudę nie może narzekać. W tym wielokulturowym ośrodku miejskim można się przecież spotkać z wyjątkowymi zabytkami sztuki renesansu oraz z pomnikami, które w ciekawy sposób opowiadają gościom o przeszłości tego miasta. Tarnów, którego początki przypadają na IX wiek, był przez wieki miastem prywatnym. Ważną rolę w jego rozwoju odegrał ród Leliwitów, dzięki którym powstał tu pierwszy zamek. W historii miasta wielkimi literami zapisały się też takie rody, jak Tarnowscy, Ostrogscy, Zasławscy i Sanguszkowie.
Jednym z ciekawszych punktów na mapie tego miasta jest Góra św. Marcina, na której zachowały się ruiny zamku Tarnowskich z XIV wieku. Warto też zwrócić uwagę na średniowieczny układ urbanistyczny miasta. Jego centralną część zajmuje rynek, znany z takich atrakcji, jak zabytkowe kamienice oraz ratusz. Dawna siedziba władz miejskich w Tarnowie jest dziś często określana mianem „perełki renesansu”, a urządzone w jej murach muzeum cieszy się wielkim powodzeniem. Nieotynkowana attyka z charakterystycznymi blendami, kamienne sterczyny ozdobione maszkaronami – oto najbardziej charakterystyczne cechy tej budowli. Innym ważnym zabytkiem, który znajduje się w ścisłym centrum miasta, jest Bazylika Katedralna Narodzenia NMP. Jej historia sięga XIV wieku, i choć obecny wygląd świątyni jest efektem renowacji z XIX wieku, w kościelnym wnętrzu wciąż można się nacieszyć widokiem wielu niezwykłych dzieł sztuki. Dumą bazyliki są renesansowe nagrobki, które przypominają nam o zasłużonych członkach rodu Tarnowskich. W pobliżu katedry można zobaczyć ciekawy budynek z lat 20-tych XVI wieku. To Dom Mikołajowski – najstarsza budowla w Tarnowie. Pięknie prezentują się też pozostałości dawnych murów miejskich z XIV – XVI wieku oraz obronna baszta z XVI stulecia. Co jeszcze może zainteresować turystów odwiedzających Tarnów? W gronie ciekawych pamiątek znajduje się mykwa, bima dawnej synagogi oraz Brama Seklerska, będąca symbolem przyjaźni polsko-węgierskiej. Warto też odwiedzić Park Strzelecki, na terenie którego w 1929 roku stanęło Mauzoleum generała Józefa Bema. Warto też zwiedzić tutejsze Muzeum Etnograficzne, znane z ciekawej wystawy poświęconej Romom, ich historii i kulturze.
Tarnów to jedno z najciekawszych miast, jakimi może się pochwalić Małopolska. Kto zdecyduje się spędzić nieco więcej czasu na jego terenie, ten z pewnością nudzić się nie będzie. Tarnowskie zabytki zaskakują swym pięknem i różnorodnością, a w czasie wędrówek po tym mieście każdy turysta znajdzie dla siebie coś ciekawego.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.