• Home
  • Polityka
  • Wybory – obywatelu! Nie zmarnuj swojego głosu!
25 marca 2019

Wybory – obywatelu! Nie zmarnuj swojego głosu!

Przez 0 2040 Views

Demokracja polega na tym, że mamy wolny wybór oraz możemy zdecydować na kogo w wyborach oddać swój głos według naszych przekonań oraz poglądów politycznych. Jaka jest jej jakość w Polsce? W tym artykule będę odnosił się do wyborów parlamentarnych, jako najważniejszych i mających największy wpływ na to co dzieje się w naszym kraju.

Średnio koło 50 procent obywateli uprawnionych do głosowania decyduje się oddać swój głos, który ma istotne znaczenie w kwestii przyszłości naszego kraju. Od tego więc zacznijmy.

Dlaczego tak wielu obywateli nie głosuje? Najczęściej jest to spowodowane brakiem wiedzy w tematyce politycznej. Inne przypadki to lenistwo i słynne już: „Jeden głos i tak nic nie zmieni.” oraz „Nie głosuję bo nie ma na kogo, wszyscy złodzieje!”.

Wybory – Po pierwsze

To, że obywatele nie znają się na polityce nie jest rzeczą szokującą. Tak było, jest i będzie. Jednak każdy z obywateli ma możliwość przestudiowania przed wyborami programu wszystkich partii oraz zastanowienia się nad zagłosowaniem na tą, której program jest najbardziej spójny z jego poglądami. Brak wiedzy w tematyce politycznej jest jedną z wad demokracji, ponieważ waga głosu osoby kompletnie nie obytej w temacie, jest taka sama, jak osoby mającej szeroką wiedzę na ten temat.

Po drugie.

„Jeden głos i tak nic nie zmieni.” – pomyślało 250. 000 obywateli. Każdy głos jest istotny, każdy może coś zmienić. Osoby mówiące w ten sposób, zazwyczaj po wyborach mają najwięcej do powiedzenia w kwestii tego, że znów „głupi ludzie wybrali najgorsze co tylko było można.” Dla zobrazowania przedstawmy to w pewnej sytuacji:
Jesteśmy na wyspie z dziewięcioma innymi osobami, bez jedzenia i wody. Demokratycznie głosujemy, którą osobę przyrządzimy i zjemy. 9 osób zagłosowało na Ciebie. Co teraz zrobisz? Również zagłosujesz za tym, żeby to Ciebie zjedzono? Przecież jeden głos i tak nic nie zmieni.

Po trzecie.

Nie wrzucajmy wszystkich do jednego worka. Poza partiami promowanymi w mediach, bardzo ważne jest aby zapoznać się z „zapleczem” polskiej sceny politycznej. Znajdują się tam partie, o których nie mówi się tak dużo w mediach, a ich programy mogą wielu osobom odpowiadać.

Jak to powiedział pewnego razu pan Piotr Kraśko: „Demokracja polega na tym, że idzie się do wyborów i głosuje na PiS, PO, PSL czy SLD”.

Otóż sytuacja wygląda zgoła inaczej. Demokracja polega na tym, że każdy obywatel uprawniony do głosowania, ma wolny wybór. Wybieramy partię, której poglądy społeczne, gospodarcze czy światopoglądowe odpowiadają naszym. Pamiętajmy, że nasz wybór zależy tylko od nas. Powinniśmy iść do urn i zagłosować tak, jakby sondaże przedwyborcze nie istniały. Kiedy skupiamy się na wynikach sondaży, pojawia się myśl : „Oni mają mało w sondażu, szkoda głosu, i tak nie wejdą.”. Jest to jak najbardziej błędne myślenie. Nie pozwólmy aby sondaż zaważył na naszej decyzji, od której zależy bardzo wiele

Prawo i Sprawiedliwość czy Platforma Obywatelska?

Taki wybór zadaje sobie 50% osób uprawnionych do głosowania. Drodzy wyborcy. Polska scena polityczna nie kończy się na dwóch partiach. Politycy zagrzewający miejsca w powyższych ugrupowaniach, to w znacznej części byli członkowie Unii Wolności, po rozpadzie której powstały właśnie PiS i PO. Po co? Aby dać ludziom iluzję wyboru. Aby po kadencji rządu, ludzie zagłosowali na opozycjonistę. I tak powstaje błędne koło. Partie te, mają odmienne programy. A na czym polegają różnice? PiS chce wieku emerytalnego 60/65, PO – 67, PiS opowiada się za 22 procentową stawką podatku VAT, PO – 23 procentową. PiS jest za wprowadzeniem trzeciego progu podatkowego (39 procent), PO za pozostaniem przy dwóch progach – 18 oraz 32 procent.

W kwestiach gospodarczych to z grubsza tyle różnic między partiami. Trudno nie stwierdzić, że jest to kropla w morzu potrzeb Polski. W naszym kraju potrzebne są radykalne zmiany, reforma systemu podatkowego, który obecnie praktycznie nie istnieje. Podatki są bardzo wysokie, państwo zabiera obywatelom ponad 50 procent ich zarobków. Czy to, że będziemy pracować 2 lata mniej, wpłynie na znaczną poprawę jakości naszego życia?

Drodzy obywatele. Nie nawołuję absolutnie do głosowania na jakąkolwiek z partii. Apeluję jedynie o to, aby przed wyborami zaznajomić się z tematyką polityczną, programami partii i pójść do wyborów jako świadomy wyborca. Zadajmy sobie pytanie: Czy dobrze żyło nam się przez ostatnie lata? Nikt nigdy nie miał chęci wyjechać za granicę, aby lepiej zarabiać i godnie żyć? Czy pracujący Polacy cieszą się życiem i wydają ciężko zarobione pieniądze na to co robią w czasie wolnym od pracy? Czy może dostają minimum, byle tylko przeżyć?

Zadajmy sobie te pytania. Wszyscy wiemy jak żyje się w naszym kraju. Ale pierwszy krok do tego, aby to zmienić, to pójście do urn i rozsądny wybór. Polaku, nie daj się więcej okradać. Lepiej zaopiekujesz się swoimi pieniędzmi niż urzędnicy i politycy, którzy robią to obecnie za Ciebie.

Wszystko w Twoich rękach.

Nie zmarnuj swojego głosu.

Skomentuj